ZenInteriors

Mieszkanie pod klucz

Wszyscy, którzy kupili już mieszkanie, nie mogą doczekać się momentu, w którym odbiorą klucze do jego drzwi. Jedni wprowadzą się do gotowych i urządzonych przestrzeni, inni z kolei dopiero zaczną urządzać nowe, surowe wnętrza. Które rozwiązanie wybrać lepiej? To wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań, potrzeb, możliwości i zasobów finansowych. Ostatnio w Polsce coraz bardziej popularna staje się możliwość nabycia tzw. mieszkania „pod klucz”.

Mieszkania „pod klucz”: Warszawa, Wrocław, Gdańsk – wszędzie jest ich coraz więcej

Cenicie sobie swój czas? Nie chcecie brać specjalnego urlopu po to, aby w stresie pilnować remontu, urządzania i wykańczania świeżo zakupionej nieruchomości? W takim razie mieszkanie w opcji „pod klucz” będzie dla was idealnym rozwiązaniem. Dlaczego? Oznacza to nie mniej, nie więcej, tylko to, że jako klienci firm developerskich lub firm zajmujących się wykańczaniem wnętrz będziemy mogli wprowadzić się do gotowego i umeblowanego mieszkania. Szeroka i coraz bardziej bogata oferta w tym zakresie jest w stanie spełnić wymagania nawet najbardziej wymagających klientów.

W mieszkaniu w standardzie „pod klucz” zastaniemy pomalowane ściany, wykończoną łazienkę oraz kuchnię, świeżo położone podłogi oraz nowe meble. Będziemy mogli z miejsca się do takiego mieszkania wprowadzić się lub je wynająć. Szczegóły oferty ustala się w indywidualnych rozmowach z developerem lub specjalistyczną firmą. Ostatnie dane pokazują, że blisko 20% nabywców w Polsce wybiera właśnie ten standard mieszkań. Dzieje się to głównie w dużych miastach, takich jak: Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Kraków czy Katowice.

Pakiety wykończeniowe 

Deweloperzy i firmy zajmujące się projektowaniem wnętrz sprzedają najczęściej różne pakiety wykończeniowe do mieszkań „pod klucz”. Różnią się one od siebie zakresem przewidzianych prac czy jakością wykorzystywanych materiałów. W ofercie znajdziemy zazwyczaj pakiety podstawowe, rozszerzone i wersji premium. I tak np. w wersji podstawowej zostanie nam zaproponowana podłoga wykonana z tanich paneli, a w wersji premium podłoga z wysokiej jakości drewna. Znajdziemy też pakiety, w których firmy zajmą się nawet za nas wyborem sprzętu AGD do kuchni czy rodzajem i wielkością pościeli. Pakiety podstawowe można znaleźć na rynku już za 400 złotych za metr kwadratowy. Te najdroższe sięgają nawet  2000 złotych.

Wykończenia wnętrz – projekty 

Wykończenie i wystój wnętrz w mieszkaniu developerskim wymaga od nas także pewnej kreatywności, pomysłowości oraz znajomości aktualnie obowiązujących mód. Nie każdego interesują jednak te tematy. Prawda jest też taka, że od przeglądania katalogów z kolorami farb, rodzajami płytek, mebli, materiałów wykończeniowych itp. może naprawdę zakręcić się w głowie i będziemy mieli prawdziwy problem z dokonaniem wyboru. Firmy zajmujące się wykańczaniem nieruchomości „pod klucz” przygotowują własne, profesjonalne projekty, coraz częściej dostosowane do indywidualnych klientów.

Za co płacimy? 

Decydując się na mieszkanie „pod klucz”, musimy liczyć się z kosztami sięgającymi około 10% wartości zakupionej przez nas nieruchomości. Niektórym ta cena może wydawać się wygórowana. Ale przeanalizujmy sprawę na spokojnie. Przecież koszty związane z wykończeniem, remontem, transportem i robocizną poniesiemy tak czy inaczej. Nie ma co ukrywać, że wybierając mieszkanie „pod klucz”, zaoszczędzimy mnóstwo czasu, nerwów i stresów. To szczególnie ważne dla klientów, którzy chcą zakupione nieruchomości traktować jako inwestycje i przeznaczyć na wynajem.

Firmy zajmujące się wykończeniem mieszkania „pod klucz” biorą też na swoje barki całą niezbędną logistykę, przygotowują całościowy projekt, organizują transport zakupionych rzeczy itp. Co istotne, developerzy i firmy zajmujące się wykończaniem wnętrz mają często możliwość zakupów niezbędnych materiałów i produktów w niższych, hurtowych cenach.

Kolejnym ogromnym plusem jest to, że całością prac w naszym domu będzie zajmowała się tylko i wyłącznie jedna firma. Nie trzeba będzie więc załatwiać osobno hydraulika, osoby od kładzenia podłóg i malarza. Przez cały czas będziemy kontaktować się zapewne tylko z jedną, dwoma osobami, odpowiedzialnymi za nasz projekt. Wykończenia zostaną zrobione przez specjalistów, którzy będą pracowali z architektem, fachowcami i z ekspertami od wystroju wnętrz.

Jak to sfinansować?

Jeśli nie posiadamy oszczędności, dzięki którym jesteśmy w stanie pozwolić sobie na zakup mieszkania „pod klucz”, możemy spokojnie skorzystać z pomocy banków udzielających kredytów hipotecznych. Takie kredyty dają możliwość pokrycia kosztów nabycia nieruchomości, ale także jej wykończenia. Nie musimy się więc martwić, że od razu będziemy musieli za wszystko zapłacić z góry, możemy stosowne opłaty rozłożyć na lata. Co ważne wyższy kredyt hipoteczny jest dużo tańszy w spłacaniu niż dowolny kredyt gotówkowy.

Jeśli zdecydujemy się na mieszkanie „pod klucz”, to pamiętajmy o kilku istotnych kwestiach:

  • zwróćmy uwagę, czy zaoferowana nam kwota usługi jest podana w ujęciu netto czy brutto. Nie chcemy przeżyć przecież na koniec niemiłej niespodzianki;
  • zapoznajmy się chociaż w podstawową wiedzę na temat tego, jakie materiały i jakich marek będzie używała firma, która zajmie się wykańczaniem naszego mieszkania;
  • sprawdźmy w Internecie historię firmy, poczytajmy opinie o niej i zobaczmy już zakończone projekty.”